Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny HIV

Jesteś tutaj: / Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny HIV

Punkt Konsultacyjno- Diagnostyczny (PKD) w Płocku oferuje bezpłatne i anonimowe testy w kierunku HIV, połączone z poradnictwem okołotestowym.

Placówka znajduje się w gabinecie Nr 144 Przychodni Specjalistycznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku, ul. Medyczna 19.

 

Godziny pracy:
wtorek 15.00 – 18.00
czwartek 15.00 – 18.00

 

UWAGA: Ostatni klient (na zlecenie testu) przyjmowany jest 15 minut przed końcem pracy  Punktu.

 

Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerami telefonu:
(24) 364 62 15 (od 7.00 do 14.30)

514 619 483 (od poniedziałku do piątku w godz.: 10.00- 15.00)

 

WARTO WIEDZIEĆ:

Aby wykonać test w kierunku HIV nie trzeba mieć skierowania od lekarza, ubezpieczenia czy dowodu osobistego. Klient Punktu Testowania pozostaje przez cały czas anonimowy i ma gwarancję poufności. Wynik badania odbiera się wyłącznie osobiście. Nie udziela się informacji o wynikach telefonicznie czy korespondencyjnie. Wynik testu wydaje doradca, a jego odbiór jest okazją do wyjaśnienia ewentualnych wątpliwości, upewnienia się co do jego znaczenia. Wynik wydawany jest na podstawie numeru badania i hasła, ustalonego wcześniej przez klienta.

Badanie w kierunku HIV składa się z dwóch elementów: rozmowy z doradcą oraz pobrania niewielkiej ilości krwi przez pielęgniarkę. Zadaniem doradcy jest udzielenie klientowi rzetelnej informacji na temat ryzyka zakażenia, sposobów jego minimalizacji, ocena ryzyka w odniesieniu do konkretnej sytuacji oraz zapewnienie wsparcia osobie badanej. Wszyscy doradcy pracujący w PKD posiadają certyfikat Krajowego Centrum ds. AIDS (agenda Ministra Zdrowia), zaświadczający o ich gruntownym przygotowaniu do wykonywania tego zawodu oraz odpowiednich kompetencjach. Rozmowa ma charakter poufny i prowadzona jest w przyjaznej dla klienta atmosferze. Osoba zgłaszająca się na badanie nie jest oceniana ani pouczana, a jedynie informowana o możliwych konsekwencjach.

Test w kierunku HIV najlepiej wykonać 12 tygodni od sytuacji, w której mogło dojść do zakażenia. Otrzymany wówczas wynik jest ostateczny, a na jego podstawie można w pełni wykluczyćzakażenie HIV.

W PKD wykonuje się testy przesiewowe , które dają możliwość wykrycia zakażenia już we wczesnej jego fazie (już po 2  tygodniach od zakażenia), jednak całkowitą pewność w stosunku do otrzymanego wyniku „ujemnego” (brak zakażenia) można mieć jedynie, gdy badanie zostanie wykonane po tzw. „oknie serologicznym”, czyli po 12 tygodniach od sytuacji ryzykownej.

 

Każde badanie wykonane przed tym terminem będzie wymagało powtórzenia!

Test w kierunku HIV powinien wykonać każdy, kto:

 • kiedykolwiek miał kontakt seksualny:
  • z osobą, której statusu serologicznego nie znał (tzn. nie wiedział czy jest zakażona HIV  czy nie),
  • z mało znaną osobą/osobami,
  • z osobą zakażoną HIV,
  • z partnerami/partnerkami mającymi wielu partnerów seksualnych,
 • podczas kontaktów seksualnych nie stosował prezerwatyw,
 • miał wielu partnerów/partnerek seksualnych,
 • przebył którąkolwiek z chorób przenoszonych drogą płciową,
 • przyjmował narkotyki w iniekcjach (wstrzyknięciach)  i używał do tego sprzętu, z którego korzystały inne osoby,
 • wykonywał np. tatuaż lub założenie kolczyków (piercing) przy użyciu niedostatecznie       wysterylizowanego sprzętu,
 • stracił kiedykolwiek kontrolę nad swoim zachowaniem (pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych środków zmieniających świadomość),
 • kobiety planujące zajście w ciążę lub będące już w ciąży oraz ich partnerzy seksualni. Ministerstwo Zdrowia rekomenduje wykonanie testu w kierunku HIV w I i III trymestrze ciąży.

 

Lekarz prowadzący ciążę powinien zaproponować takie badanie każdej ciężarnej kobiecie.

Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny, prowadzony przez Społeczny Komitet ds. AIDS z siedzibą w Warszawie, współfinansują: Urząd Miasta Płocka, Levi Strauss & Co. oraz Krajowe Centrum ds. AIDS.

 

Dowiedz się więcej na:

www.skaids.org/test-na-hiv oraz na www.facebook.com/spolecznykomitet

Aktualne informacje o wszystkich Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych w Polsce znajdziesz pod adresem: http://www.aids.gov.pl/pkd/

FEPR
RPP
MAZOWSZE
EF
Przejdź do treści