Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego

Jesteś tutaj: / Projekty UE / Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego

 

Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku jest jednym z partnerów Województwa Mazowieckiego w realizacji Projektu „Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS- CoV-2 na terenie Województwa Mazowieckiego”. Mazowsze jako pierwsze województwo w kraju uruchomiło środki unijne na ten cel.

Okres realizacji Projektu: 2020-2022 r.

Wartość Projektu: 480 000 000,00 zł

Cel Projektu: zwiększenie możliwości diagnostycznych, ratowniczych i medycznych na terenie województwa mazowieckiego w związku z epidemią spowodowaną koronawirusem SARS-CoV-2.

Województwo Mazowieckie ( Lider ) realizuje Projekt we współpracy z Partnerami, którymi są podmioty lecznicze z obszaru województwa. W jego ramach Partnerzy otrzymują niezbędną aparaturę medyczną i diagnostyczną, wraz z usługą remontowo- budowlaną konieczną do uruchomienia aparatury oraz  środki ochrony indywidualnej.

Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku, który zgodnie z decyzją Wojewody Mazowieckiego od początku pandemii był zaangażowany w niesienie pomocy pacjentom zakażonym wirusem SARS-CoV- 2, w okresie od marca 2020 do sierpnia 2021 r. otrzymał pomoc o wartości blisko 13,5 mln zł.  Dzięki temu, Szpital wykonał niezbędne remonty dostosowujące oddziały do wymogów, jakie niesie obowiązek pracy w najwyższym reżimie sanitarnym, zabezpieczył personel w jednorazowe środki ochrony indywidualnej oraz środki do dezynfekcji, a także zakupił specjalistyczny sprzęt medyczny potrzebny do walki z koronawirusem.

Zakres prac remontowo- budowlanych:

 1. Wydzielenie w salach chorych Oddziału Wewnętrznego 10 węzłów sanitarnych wraz z malowaniem ścian farbami bakteriobójczymi.
 2. Wydzielenie w salach chorych Oddziału Kardiologicznego 8 węzłów sanitarnych wraz z malowaniem ścian farbami bakteriobójczymi.
 3. Zakup i montaż 108 baterii umywalkowych bezdotykowych w oddziałach szpitalnych.
 4. Zakup i montaż drzwi/ śluz zabezpieczających na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii.
 5. Zakup i montaż drzwi wejściowych bezdotykowych do budynku głównego od strony Oddziału Obserwacyjno- Zakaźnego.

Środki do dezynfekcji i ochrony indywidualnej:

 1. 5 300 par ochraniaczy na buty
 2. 580 000 sztuk rękawiczek jednorazowych
 3. 750 sztuk gogli
 4. 600 sztuk przyłbic
 5. 5 150 sztuk kombinezonów
 6. 8 300 sztuk fartuchów barierowych
 7. 1 310 sztuk fartuchów chirurgicznych
 8. 84 300 masek ( chirurgicznych/ FFP 3 i FFP 2)
 9. 3 375 l płynów do dezynfekcji rąk i ciała
 10. 4 375 l środków do dezynfekcji sprzętu medycznego i powierzchni
 11. 2 950 par nogawek ochronnych

 

Zakup aparatury medycznej i wyposażenia ( m.in.):

 1. 24 sztuki pomp infuzyjnych
 2. 8 wózków medycznych reanimacyjnych z wyposażeniem
 3. 2 komory laminarne
 4. 28 aparatów do wysokoprzepływowej tlenoterapii
 5. Aparat RTG mobilny
 6. 34 kardiomonitory
 7. 2 respiratory stacjonarne
 8. Aparat USG
 9. Aparat EKG
 10. 3 komory izolacyjne
 11. Stacja generatora tlenu
 12. Zestaw bezdotykowy pomiaru temperatury ciała
 13. Defibrylatory
 14. Wózki do przewozu zwłok

W zakres wsparcia również wchodzą m.in. urządzenia do dezynfekcji, ssaki medyczne, termometry, ciśnieniomierze, wózki transportowe, do przewozy zwłok i wiele innych urządzeń. Ogółem to 162 sztuki sprzętu, który został przekazany na szpitalne oddziały.

Całkowita wartość projektu „Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń
w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego” wynosi 480 mln zł, z czego 414 904 700 zł to środki europejskie, blisko 49 905 568 zł, to wkład własny Województwa Mazowieckiego, a 15 189 732 zł pochodzi z budżetu państwa. Projekt jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

 Zakres zadań w projekcie obejmuje wydatki związane z: niezbędną aparaturą medyczną i diagnostyczną (wraz z adaptacją pomieszczeń niezbędną do uruchomienia aparatury), robotami remontowo-budowlanymi, zakupem środków ochrony jednorazowej i dezynfekcji, co  przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców województwa mazowieckiego oraz ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa.

 

Na zołtym tle stoi biało niebieskie urządzenie o nazwie Fumigator dwa urządzenia o nazwie Respirator Urządzenie z monitorem, klawiaturą, pokrętłami o nazwie Mobilne urządzenie RTG

Białe pudełka z otworami a w nich termometry W dużej sali Aparaty do terapii tlenowej  Pomieszczenie szpitalne a w nim łóżko do transportu chorych okryte zielonym prześcieradłem

Śluzy w Oddziale Anestyzjologi i Intensywnej Terapii Dwa szaro zielone urządzenia na kółkach z pojemnikami na wydzieliny o nazwie ssaki elektryczne

Na zdjęciu włączony monitor do którego podłączony jest zestaw do bezdotyowego mierzenia temperatry

 

 

 

 

Dodatkowych informacji udziela:
Lucyna Koper
Kierownik Działu Organizacji i Nadzoru
Koordynator Projektu
tel.: (24) 364 63 14
e-mail: 
l.koper@wszplock.pl

 

FEPR
RPP
MAZOWSZE
EF
Przejdź do treści