Oddział Ginekologiczno – Położniczy

Jesteś tutaj: / Oddział Ginekologiczno – Położniczy

Kierownik: 

lekarz Wojciech Panek

specjalista z zakresu ginekologii i położnictwa

 

Zastępca Kierownika:

              lekarz Piotr Białecki

 

Położna Oddziałowa (Ginekologia):

 

 

Zastępca Położnej Oddziałowej:

mgr Hanna Kubasiewicz

 

Położna Oddziałowa ( Położnictwo):

lic. położnictwa: Ewa Kwiatkowska

specjalistka w zakresie pielęgniarstwa położniczo – ginekologicznego

 

Zastępca Położnej Oddziałowej:

Ewa Szczepańska

 

Oddział Ginekologiczno – Położniczy rozpoczął swoją działalność w lipcu 1973 roku. Obecnie dysponuje 69 łóżkami,  na których hospitalizowanych jest rocznie ponad 3500 pacjentek ( w tym około 1160 porodów).

W Oddziale wykonuje się około 2300 zabiegów ginekologicznych.

W Oddziale każdemu choremu profesjonalną opiekę medyczną zapewnia  doświadczona i wyszkolona kadra lekarzy i położnych. Lekarze  uczestniczą w sposób czynny w zjazdach i sympozjach naukowych.

Do najważniejszych osiągnięć Oddziału na przestrzeni lat można zaliczyć: wykształcenie wielu specjalistów bardzo wysokiej klasy, zorganizowanie „szkoły przygotowania do porodu”, porody rodzinne, porody w wodzie, skomputeryzowanie sali porodowej (nadzór i monitorowanie kardiotokograficzne), wprowadzenie zabiegów endoskopowych ( laparoskopia, histeroskopia) oraz nowej metody leczenia operacyjnego nietrzymania moczu u kobiet

Od wielu lat Oddział ściśle współpracuje z I Kliniką Ginekologii i Położnictwa WUM w Warszawie. Ze względu na dużą ilość leczonych schorzeń nowotworowych w szerokim zakresie współpracuje również z Kliniką Nowotworów Narządów Płciowych Kobiecych Instytutu Onkologii w Warszawie.

Lekarze z Oddziału zabezpieczają działalność Poradni Ginekologiczno-Położniczej funkcjonującej w Przychodni Specjalistycznej, która udziela rocznie około 4400 porad.

Nasz Oddział Ginekologiczno-Położniczy bierze udział w programie pilotażowym „Standard żywienia kobiet w ciąży i w okresie poporodowym – Dieta Mamy”. Więcej informacji o programie w zakładce „Dla pacjenta”.

 

Poród może rozpocząć się w najmniej oczekiwanym momencie, dlatego każda ciężarna wcześniej już powinna przygotować wyprawkę do szpitala. Poniżej prezentujemy spis rzeczy i akcesoriów, które powinny znaleźć
się w szpitalnej torbie:

1. Niezbędne dokumenty:

– aktualny dokument tożsamości (dowód osobisty, paszport)

– karta przebiegu ciąży

– wyniki badań USG i konsultacji lekarskich z okresu ciąży

– wyniki badań nie wpisanych do karty przebiegu ciąży

– badanie grupa krwi i z określeniem czynnika Rh

2. Rzeczy i akcesoria dla mamy:

– koszula do porodu

– koszula umożliwiająca karmienie piersią (wygodna, rozpinana pod szyją lub z klapką) – kilka na zmianę

– szlafrok, skarpetki

– biustonosz przystosowany do karmienia (rozpinany z przodu lub z klapką)

– majtki poporodowe (najlepiej jednorazowe siateczkowe, kilka par) – zalecane z wysokim stanem co zapobiega podrażnieniu blizny w przypadku cesarskiego cięcia

– kapcie, klapki antypoślizgowe pod prysznic

– podpaski poporodowe (2-3 opakowania)

– podkłady na łóżko (kilka sztuk)

– ręczniki 2 szt. (większy kąpielowy i mniejszy) 

– wkładki laktacyjne

– chusteczki jednorazowe

– przybory toaletowe

– kosmetyki w tym pomadka natłuszczające lub wazelina na usta, preparat do pielęgnacji brodawek

– gumka lub spinka do długich włosów

– kubek i sztućce (w szpitalu dostępne są jednorazowe)

– laktator ręczny ( UWAGA: ze względów epidemiologicznych nie można korzystać z laktarium
w oddziale)

– woda mineralna niegazowana

3. Rzeczy i akcesoria dla dziecka:

– pieluchy jednorazowe 0+

– pieluchy terowe (kilka sztuk)

– chusteczki pielęgnacyjne

– ręcznik

– kosmetyki (w tym maść do pielęgnacji pupy i przeciw odparzeniom )

– ubranka (śpioszki, kaftaniki, skarpetki, rękawiczki, czapeczka)

– rożek noworodkowy lub kocyk

– ubranka na wyjście dostosowane do panującej pory roku.

 

Należy zwrócić uwagę aby zarówno rzeczy dla mamy jak i dla dziecka były funkcjonalne i wygodne. Wcześniejsze skompletowanie „szpitalnej wyprawki” zwiększy poczucie komfortu i bezpieczeństwa.

 

Oddział prowadzi również porody rodzinne.

Dla rodzącej kobiety obecność ojca dziecka jest pewnego rodzaju gwarantem zaspokojenia odczuwanych na bieżąco potrzeb tj. czułości, bezpieczeństwa, bliskości, zrozumienia, akceptacji.  Ponadto niweluje poczucie osamotnienia i lęku, jest niejako potwierdzeniem miłości ojca dziecka do partnerki i potomka. Wspólne przeżywanie porodu stwarza poczucie jedności oraz pozwala współpartnerom poznać się w trudnej sytuacji co korzystnie wpływa na odczuwanie wzajemnego zaufania.

 

ZASADY POSTĘPOWANIA W ZAKRESIE PORODÓW RODZINNYCH

 

Zgodnie z wytycznymi konsultantów krajowych w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz perinatologii oraz przystosowaniem ich do warunków i specyfiki oddziału ginekologiczno – położniczego, obowiązują następujące zasady porodów rodzinnych:

 

 1. W porodzie rodzinnym może uczestniczyć wyłącznie jedna osoba towarzysząca.

 

 1. Osoba towarzysząca powinna mieszkać z rodzącą, co najmniej przez 14 dni przed porodem, w dniu porodu musi być zdrowa, nie może być objęta kwarantanną, izolacją, nie miała styczności z chorym lub podejrzanym o zakażenie SARS-CoV-2 w ciągu 14 dni od terminu porodu.

 

 1. Rodziny przygotowujące się do porodu rodzinnego powinny przez 14 dni przed terminem porodu ograniczyć do niezbędnego minimum kontakty z osobami obcymi, celem zminimalizowania prawdopodobieństwa zakażenia koronawirusem.

 

 1. Przy przyjęciu do szpitala, osoba towarzysząca podlega tym samym procedurom, co pacjentka rodząca. Osoba towarzysząca ma mierzoną temperaturę ciała, ma wykonany test antygenowy w celu wykluczenia zakażenia SARS-COVID-19 oraz musi wypełnić formularz ankiety epidemiologicznej.

 

 1. Decyzję o możliwości porodu rodzinnego podejmuje lekarz oddziału ginekologiczno-położniczego po wstępnym badaniu i analizie ankiety epidemiologicznej. Osoba towarzysząca uczestniczy w porodzie od momentu jego aktywnego rozpoczęcia po decyzji lekarza.

 

      6.Osoba towarzysząca ubiera się w środki  indywidualnej ochrony osobistej otrzymanej od personelu oddziału ginekologiczno – położniczego.

 

 1. Osoba towarzysząca przez cały okres pobytu na terenie szpitala zachowuje bezpieczny dystans wobec innych osób, często myje i dezynfekuje ręce oraz ma założoną maskę, która dobrze przylega do twarzy i zakrywa usta i nos.

 

 1. Sugeruje się aby osoba towarzysząca zaopatrzona była w wodę i suchy prowiant – nie będzie możliwości opuszczania sali porodowej.

 

 1. Osoba towarzysząca opuszcza oddział najpóźniej po 2 godzinach od zakończonego porodu, jeżeli odbył się siłami i drogami natury.

 

 1. W przypadku porodu zakończonego cięciem cesarskim, osoba towarzysząca może pozostać w oddziale do momentu opuszczenia przez dziecko i pacjentkę sali operacyjnej. Miejsce oczekiwania na ukończenie zabiegu operacyjnego wskazuje położna lub lekarz.

 

 1. W przypadku planowego cięcia cesarskiego nie jest możliwa obecność osoby towarzyszącej.

 

 1. W trosce o bezpieczeństwo epidemiologiczne pacjentek i ich dzieci osoba towarzysząca zobowiązana jest do podporządkowania się wszelkim zaleceniom organizacyjnym personelu medycznego szpitala.

 

 1. Odwiedziny pacjentek są wstrzymane w oddziale ginekologiczno – położniczym . W wyjątkowych sytuacjach zgodę na odwiedziny udziela ordynator oddziału lub lekarz dyżurny.

 

 

 

Kontakt:

Kierownik – (24) 364 61 52

Pokój lekarski – (24) 364 61 51

Położna Oddziałowa (ginekologia)- (24) 364 61 50

Dyżurka położnych (ginekologia)- (24) 364 61 49

Sekretariat (ginekologia)- (24) 364 63 91

Położna Oddziałowa ( położnictwo) – (24) 364 61 99

Dyżurka położnych( położnictwo) – (24) 364 61 97

Blok porodowy- (24) 364 63 93 / 195

Sekretariat (położnictwo)- (24) 364 61 96

Pokój lekarski ( położnictwo) – (24) 364 61 98

e-mail: ginekologia@wszplock.pl

e-mail: poloznictwo@wszplock.pl

FEPR
RPP
MAZOWSZE
EF
Przejdź do treści