Na podstawie art. 104 § 1 i art. 107 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2021 r. poz. 735, z późn. zm.) w związku z art. 5 ust. 2, art. 41 pkt 5 oraz art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (Dz.U. z 2020 r. poz. 1369, z późn.zm.) Minister Zdrowia uznał Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku za operatora usługi kluczowej w sektorze ochrony zdrowia.
Jako operator usługi kluczowej w sektorze ochrony zdrowia:
Jednocześnie, zgodnie z art. 9. ust. 1. pkt 2 Ustawy z 5 lipca 2018 r. o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa w celu zapewnienia użytkownikom usługi kluczowej dostępu do wiedzy pozwalającej na zrozumienie zagrożeń cyberbezpieczeństwa i stosowania skutecznych sposobów zabezpieczania się przed tymi zagrożeniami, poniżej prezentuje najważniejsze zagadnienia związane z bezpiecznym użytkowaniem sieci teleinformatycznych.
Zagrożenia:
Złośliwe oprogramowanie (wirus malwere- skrót od malicious software) to najczęściej stosowane przez przestępców komputerowych produkty mające na celu przechwycić dane komputerowe. Programy te bez wiedzy użytkownika infekują komputer lub inne urządzenia mobilne, a działać mogą na różne sposoby, od spowalniania działania systemu, poprzez usuwanie różnych plików, aż do wykradania poufnych danych czy haseł. Zabezpieczeniem przed „złośliwym oprogramowaniem” mogą być programy antywirusowe, które koniecznie powinniśmy na bieżąco aktualizować. Najważniejsze zasady dotyczące ochrony sprzętu przed złośliwym oprogramowaniem to również uważne korzystanie z przeglądarek, instalowanie aplikacji tylko z pewnych źródeł, nieotwieranie podejrzanych linków czy załączników. Najczęściej stosowane formy złośliwego oprogramowania to:
Phishing – jedna z najczęstszych metod stosowana przez przestępców komputerowych polegająca na podszywaniu się pod osoby lub instytucje obdarzone zaufaniem publicznym w celu wyłudzenia danych osobowych, którymi można handlować, lub też loginów i haseł, numerów kart kredytowych czy PESEL. Przestępcy zazwyczaj komunikują się z nami za pomocą maili lub telefonu informując np. o wygranej, czy też obowiązku dopłaty do usług, potwierdzenia danych. Zawsze z ostrożnością powinniśmy podchodzić więc do komunikatów zawierających błędy w składni lub błędy ortograficzne, informacji z „oficjalnych” instytucji, banków czy też przewoźników o konieczności zalogowania się do konta, weryfikacji danych, lub dokonania nawet symbolicznej wpłaty/dopłaty przez przesłany link. Nie pobierajmy również przesłanych podejrzanym mailem załączników, mogą one bowiem zawierać wirusy, które zainfekują nasz system złośliwym oprogramowaniem. Jedną z form phishingu jest opisany wyżej
Pharming- oszustwo przypominające phishing, ale polegające na budowaniu fałszywych witryn, np. stron bankowych. Choć strony budowane przez hakerów są niemal bliźniaczo podobne do prawdziwych, każdorazowo należy sprawdzać adres URL strony, powinien on być poprzedzony skrótem https:, gdzie „s” oznacza bezpieczeństwo adresu.
Zasady bezpieczeństwa w sieci: