Oddział Urologiczny

Kierownik :    lekarz Marcin Pietraszun                       

specjalista z zakresu urologii


Zastępca Kierownika:   lekarz Radosław Grębowski

specjalista z zakresu urologii

Pielęgniarka Oddziałowa : Teresa Twarda

Zastępca Pielęgniarki Oddziałowej: mgr pielęgniarstwa Anna Koper

Oddział Urologiczny od chwili wybudowania Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku funkcjonuje w jego strukturach organizacyjnych, należy do grona najstarszych tego typu placówek w kraju. Jest jedynym tego typu oddziałem pełniącym całodobową opiekę urologiczną na terenie Płocka i powiatów ościennych.

Oddział dysponuje 31 łóżkami, własna salą endoskopową, zabiegową z USG oraz  pooperacyjną. Rocznie hospitalizuje się tu ponad 2400 pacjentów oraz wykonuje ponad 1000 zabiegów zarówno otwartych jak i endoskopowych.

W Oddziale każdemu choremu profesjonalną opiekę medyczną zapewnia  doświadczona
i wyszkolona kadra lekarsko - pielęgniarska.

Oddział Urologiczny zajmuje się leczeniem schorzeń i wad układu moczowo -płciowego obu płci. Wykonuje się pełny zakres operatywy.

Mimo, iż urologia jest specjalnością wybitnie zabiegową, zajmuje się również diagnostyką i leczeniem zachowawczym w przypadkach: kamicy układu moczowego, nowotworów nerek, pęcherza moczowego, jąder i prącia, wad wrodzonych układu moczowo-płciowego, chorób gruczołu krokowego (prostaty), nietrzymania moczu u kobiet i dzieci, zaburzeń potencji i erekcji u mężczyzn, zaburzeń płodności męskiej, zakażeń układu moczowego oraz urazów narządów moczowo-płciowych.

Oddział Urologiczny bierze aktywny udział w ogólnopolskim programie wykrywania raka prostaty, wykonując biopsje gruczołu krokowego pod kontrolą USG w podejrzanych przypadkach. Lekarze oddziału wykonują specjalistyczne badania ultrasonograficzne w zakresie narządów moczowo-płciowych oraz zabiegi pod kontrolą USG  z ramieniem C.

Od kilku lat na Oddziale Urologicznym funkcjonuje sala endoskopowa zabiegowa, wyposażona w specjalistyczny sprzęt, przy pomocy którego wykonuje się zabiegi przezcewkowej elektroresekcji prostaty i guzów pęcherza, nieoperacyjne kruszenie złogów moczowych, przezcewkowe operacje zwężeń cewki moczowej oraz specjalistyczną diagnostykę endourologiczną. Oprócz zabiegów endourologicznych wykonywanych na Oddziale, na centralnym bloku operacyjnym wykonuje się duże zabiegi operacyjne przy pomocy nowoczesnej techniki. Dotyczą one głównie schorzeń onkologicznych, których wykrywalność systematycznie wzrasta. Na Oddziale wykonuje się także operacje wszczepienia protez jądra, szczególnie u młodych mężczyzn, którzy stracili je z powodu choroby lub urazu.

W strukturze Oddziału funkcjonuje Pracownia ESWL. Pacjenci z kamicą moczową mają możliwość skorzystania z zabiegu litotrypsji pozaustrojowej. Jest to metoda mało inwazyjna, polegająca na kruszeniu kamieni moczowych falami uderzeniowymi wytwarzanymi poza ustrojem pacjenta. Zabieg trwa ok. 1 godz. i po nim pacjent może wrócić do domu, ale ze względów bezpieczeństwa i komfortu chorego pozostaje on w oddziale kilka godzin.

Oddział współpracuje ściśle z klinikami nie tylko w kraju, ale również za granicą a lekarze biorą czynny udział w kongresach i szkoleniach zarówno krajowych jak i zagranicznych, wykorzystując w bieżącej pracy zdobyte tam doświadczenia i najnowsza wiedzę.

Lekarze z Oddziału zapewniają opiekę medyczną pacjentom w Poradni Urologicznej w której rocznie udziela się ponad 5000 porad.

Kontakt:
Ordynator - /24/3646204
Pokój lekarski - /24/3646207
Pielęgniarka Oddziałowa - /24/3646232
Dyżurka pielęgniarek - /24/3646205
Pracownia ESWL - /24/3646168
e-mail: urologia@wszplock.pl

 
 
Powrót Powrót