II Oddział Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej

Kierownik: dr n. med. Przemysław Galbfach

                           specjalista  z zakresu chirurgii ogólnej

Zastępca Kierownika: lek. med. Andrzej Siemaszko

Pielęgniarka Oddziałowa : mgr piel.  Katarzyna Witkowska

Zastępca Pielęgniarki Oddziałowej: st. piel. Barbara Cholewińska

 Historia Oddziału Chirurgicznego II sięga czerwca 1975r., gdy ze Szpitala Miejskiego zostały przeniesione do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego dwa oddziały chirurgiczne na czas remontu, a w roku 1985 oddziały zostały połączone w jeden duży Oddział Chirurgiczny II.

W roku 2004 zmieniono nazwę  na II Oddział Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej.
 
W Oddziale każdemu choremu profesjonalną opiekę medyczną zapewnia  doświadczona i wyszkolona kadra lekarsko - pielęgniarska. Lekarze  systematycznie podnoszą swoje kwalifikacje, piszą prace naukowe, aktywnie uczestniczą w kursach szkoleniach i sympozjach naukowych.
Pielęgniarki uzupełniają swoje wykształcenie kończąc pielęgniarskie studia  licencjackie i magisterskie. Podnoszą swoje kwalifikacje podyplomowe uczestnicząc w wielu kursach specjalistycznych, kwalifikacyjnych oraz specjalizacjach w zakresie pielęgniarstwa chirurgicznego. Poza tym biorą udział w licznych szkoleniach i sympozjach naukowych.

Oddział dysponuje 53 łóżkami w tym 2 –stanowiskową nowoczesną salę przeznaczoną do leczenia chorych poparzonych, na których hospitalizowanych jest rocznie ponad 2000 pacjentów.

Wprowadzonych jest szereg nowoczesnych rozwiązań zarówno leczniczych jak i operacyjnych. Duża popularnością cieszą się zabiegi przeprowadzane metodą laparoskopową    Rocznie wykonywanych jest ponad 1200 zabiegów operacyjnych

Tutejszy Oddział pełniąc ostre dyżury chirurgiczne wykonuje zabiegi z dziedziny traumatologii jamy brzusznej, klatki piersiowej i naczyń krwionośnych.
Planowe zabiegi operacyjne dotyczą chirurgii żołądka, jelita cienkiego i grubego, pęcherzyka żółciowego, przepuklin, sutka, tarczycy, chirurgii proktologicznej ( hemoroidy, szczeliny odbytu, przetoki okołoodbytnicze), żylaków kończyn dolnych.

Leczenie operowanych pacjentów kontynuowane jest  w Poradni Chirurgii Ogólnej. Lekarze oddziału przeprowadzają także konsultacje chirurgiczne u pacjentów znajdujących się na innych oddziałach, których celem jest szybsze rozpoznanie choroby, podjęcie odpowiedniej diagnostyki i właściwego leczenia.

Z dniem 1 stycznia 2012r. w II Oddziale Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej kierowanym przez
dr n. med. Przemysława Galbfacha został otworzony nowy Gabinet Endoskopowy Diagnostyczno - Zabiegowy.
W Gabinecie Endoskopowym Diagnostyczno – Zabiegowym wykonuje się planowe zabiegi endoskopowe. Oprócz podstawowych badań: gastroskopii i kolonoskopii, wykonywane są polipectomie w górnym i dolnym odcinku przewodu pokarmowego. Procedurami wykonywanymi w pracowni są również rozszerzania zwężeń zapalnych i nowotworowych oraz protezowanie stentami samorozprężalnymi zwężeń przełyku, dwunastnicy i jelita grubego.
W ramach oddziału w znieczuleniu ogólnym wykonywany jest również pełen zakres zabiegów endoskopowych na drogach żółciowych. W ramach procedury ECPW– endoskopowej cholangiopankreatografii wstecznej – wykonywane są rozszerzania i protezowanie dróg żółciowych w przypadku zwężeń nowotworowych i zapalnych. W przypadkach żółtaczki mechanicznej spowodowanej kamicą dróg żółciowych, w pierwszej kolejności usuwane są sposobem endoskopowym kamienie z dróg żółciowych, następnie chory jest kwalifikowany do usunięcia pęcherzyka żółciowego sposobem laparoskopowym.

Kontakt:
Ordynator - /24/3646133
Pokój lekarski- /24/3646136/378
Pielęgniarka Oddziałowa - /24/3646379
Dyżurka pielęgniarek - /24/3646131/132
Sekretariat - /24/3646134
e-mail: chirurgia2@wszplock.pl

 
 
Powrót Powrót