
Ponad 42 tysiące dawek szczepionki przeciw COVID- 19 podano w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku. Akcję szczepień Szpital uruchomił 28 grudnia 2020 r, więc minął już rok jej prowadzenia.
Mieliśmy i mamy świadomość, jak wielkim krokiem milowym w rozwoju medycyny było wynalezienie szczepionek, stąd natychmiastowa decyzja o uruchomieniu w Szpitalu punktu szczepień populacyjnych przeciw koronawirusowi, a także utworzenie z naszej placówki szpitala węzłowego, który zorganizuje szczepienia najpierw dla grupy „0”,a następnie pozostałych grup zawodowych zgodnie z kalendarzem opracowanym przez Ministerstwo Zdrowia- mówi Jolanta Górecka, zastępca dyrektora ds. pielęgniarstwa. Szczepienia dla pracowników medycznych i niemedycznych z grupy „0”, prowadzone były na przełomie roku 2000 i 2021 i tu pierwszą zaszczepioną osobą była pielęgniarka Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Następnie w lutym ubiegłego roku Szpital rozpoczął szczepienia nauczycieli, a w marcu służb mundurowych i pracowników prokuratury. Równolegle, cały czas prowadzone były szczepienia populacyjne.
Najwięcej osób zaszczepiło się szczepionkami dwudawkowymi i największe zainteresowanie szczepieniami zanotowaliśmy w ciągu pierwszych sześciu miesięcy akcji. Szczepienia jednak prowadzone są nadal i niezmiennie do nich zachęcamy- dodaje dyr. Górecka. Prowadzimy je w trybie weekendowym, w soboty i w niedzielę. Osoby chętne do zapisów prosimy o kontakt telefoniczny z numerem 24 364 63 00. Obecnie najczęściej zgłaszają się osoby zainteresowane przyjęciem trzeciej dawki, a także rodzice z dziećmi w wieku 5- 11 lat, które włączono w kalendarz szczepień 16 grudnia 2021 r. Trzecią dawkę w naszej placówce przyjęło też już ponad 4 tysiące osób.
Ogółem, według danych Ministerstwa Zdrowia, w Polsce wykonano ponad 48 milionów szczepień. Najwięcej w województwie mazowieckim, na drugim biegunie natomiast lokuje się województwo podlaskie i świętokrzyskie. (Raport z wykonanych szczepień w Polsce:
https://www.gov.pl/web/szczepimysie/raport-szczepien-przeciwko-covid-19 )
Przypominamy, iż szczepionka jest preparatem biologicznym, który ma nauczyć nasz organizm budowania odporności. Dzięki niej, w momencie zetknięcia się z prawdziwym wirusem mamy zbudowaną naturalną ochronę immunologiczną. Historia szczepień sięga XVIII w. W 1797 r. angielski lekarz Edward Jenner w ramach eksperymentu podał ośmioletniemu chłopcu materiał zakaźny ospy, która miała łagodniejszy przebieg od ospy prawdziwej. Kiedy po kilku tygodniach podał dziecku wirusa ospy prawdziwej, a dziecko nie zachorowało, medycyna odkryła jeden z najskuteczniejszych środków w walce z wirusami.